Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.

Zeka Kübü – Rubik küp ve çözme yöntemi…

Bilmeyeniniz sanırım yoktur zeka kübünü…Alırsınız elinize yanyana her yüzde 16 tane küp olan içi yüzlerde de bu küplerin izdüşümleri olan küpler. 1*1 lik 64 küp bulunmaktadır. Bu konuda detay bilgiyi bir sonraki yazımda belirteceğim zira şu an kullandığım makinede equation editörü yok. Evden yazacağım 64 sayısına ulaşmak için üstel ifadeler var.Zeka Küpü diğer adıyla rubik küpü nasıl çözülür? Aldın renkleri dağıttın ve toplamak istiyorsun eskisi gibi ama olmuyor bir türlü…Kafayı yicem diyen arkadaşlar için bu küpü çözme yöntemi:

3×3×3 ‘lük Rubik Küpü çözüm kitapçıklarının çoğu David Singmaster tarafından geliştirilen gösterim sistemini kullanarak hareket algoritmalarını tanımlar. Bu sisteme genel olarak “Küp gösterimi” ya da “Singmaster gösterimi” denir. Göreceli olan tanımlama nedeniyle herhangi bir küp için kullanılabilir.

* F (Front-Ön): Size bakan yüz
* B (Back-Arka): Ön yüzün arkasında kalan yüz
* U (Up-Üst): Ön yüzün üstünde kalan yüz
* D (Down-Alt): Üst yüzün karşısında ya da ön yüzün altında kalan yüz
* L (Left-Sol): Ön yüzün solundaki yüz
* R (Right-Sağ): Ön yüzün sağındaki yüz
Bir harfin arkasından kesme işareti geldiğinde o yüzün saat yönünün tersine çeyrek tur döndürüleceği anlamına gelir. Kesme işareti olmadan kullanılan harf ise saat yönünde çeyrek tur döndürülmesi için kullanılır. Bir harfin arkasından 2 kullanıldığında (genelde üst simge olarak yazılır) o yüzün yarım tur döndürülmesi anlamına gelir ve döndürme yönünün bir önemi yoktur.

Az kullanılan hareketlerin arasında küpün üçte ikisini ya da tamamını döndürmek için kullanılan gösterim yer alır. x, y, ve z harfleri, küpün gösterilen eksenlerinden biri etrafında tamamen döndürülmesi için kullanılır. X ekseni sol ve sağ yüzleri dik olarak kesen çizgidir. Y ekseni üst ve alt yüzlerden, Z ekseni de ön ve arka yüzlerden geçen çizgidir.

f, b, u, d, l, ve r olarak kullanılan küçük harfler sözü edilen yüzün ilk iki seviyesini hareket ettirmek için kullanılır. Ayrıca M, E, ve S içeride kalan kısmın hareketi için kullanılır. M harfi, L ve R arasında kalan kısmın aşağı hareketi için, E harfi U ve D arasında kalan kısmın sağa hareketi için ve S harfi de F ve B arasında kalan kısmın saat yönünde döndürülmesi için kullanılır.

Örnek olarak üst kısımdaki üç köşe küpçüğü diğer parçaların yerine değiştirmeden hareket ettirmek için kullanılan F2U’R'LF2RL’U'F2 algoritması şöyle okunur:

1. Ön yüzü 180 derece çevir
2. Üst yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
3. Sağ yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
4. Sol yüzü saat yönünde 90 derece çevir
5. Ön yüzü 180 derece çevir
6. Sağ yüzü saat yönünde 90 derece çevir
7. Sol yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
8. Üst yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
9. Son olarak ön yüzü 180 derece çevir.
Yeni başlayanları yıldırmamak için bu gösterim sisteminin yanısıra algoritma açıklayıcı resimler ve çevrimiçi çözümlerde de animasyonlar verilmektedir. Yukarıdaki algoritmanın animasyonu için:

http://thearufam.brinkster.net/cube/cubeapplet.asp?alg=F2U’R'LF2RL’U'F2 sayfasına bağlanın.Strese gerek yok artık çözümü biliyorsunuz bir kere deneyin göreceksiniz oluyor.

Ben digital ortamda da oynayabilmeniz için adresi yazıyorum iyi eğlenceler:

http://www.oyunkolu.com/oyun-11899/3d_zeka_kupu.htm

9 yorum var

 1. çok güzel yapmışsınız

 2. ya denedim olmuyo

 3. rubik küpü renklerine mi göre çözülüyor yoksa ayrı meselemi?
  örneğin arkadaki sarıysa öneki de sarıysa saat yönünün tersinine mi çevircez

 4. Ya Heryerde Bu War Düzgünce Anlatrmsnz Arkadaşla İddaaya grdm ! :@

 5. baska yerde hakan die biri war iyi anlatıo ( video )

 6. off gıcık oldum :S

 7. tamam da küpü yapınca çözüm ingilizce nasıl anlayacağım ben
  şimdi

 8. ben ingiliz odum için kolay okudum yazıyı bu arada bella kadr ben gerçek adım.

İçinizde kalmasın, siz de yorum yazın.